preskoči na sadržaj

Osnovna škola Remete

Stručna služba
Poštovani roditelji,
u svjetlu tragičnih događaja koji su se nedavno dogodili u našem susjedstvu, a o kojima danima izvještavaju mediji te su odrasli, ali i djeca izloženi njihovim sadržajima, prenosimo objavu Zagrebačkog psihološkog društva o načinu na koji možete razgovarati sa svojom djecom. Ako imate kakvo pitanje ili Vam je potrebna dodatna podrška i pomoć, javite se u stručnu službu naše škole.
 
"Potaknuti najiskrenijom sućuti zbog tragičnog događaja u jednoj beogradskoj školi pišemo ovaj tekst. 
Podsjećamo da se radi o traumatskom događaju koji "dođe kao munja iz vedrog neba" i ljudima "izmakne tepih ispod nogu". Ovakve tragedije najčešće utječu na puno širi krug ljudi od "samo" onih direktno uključenih, radi čega nije nimalo neobično ukoliko ste dijete, mlada osoba, roditelj ili učitelj koji živi u Zagrebu i danas imate pojačan osjećaj bespomoćnosti i straha. Što je događaj bliže, a danas je nešto "što se događa samo u Americi", prešlo Atlanski ocean, to je veća vjerojatnost pojavljivanja neke reakcije.
Radi toga želimo podsjetiti što pomaže:
- Razgovarajte s djecom na način da im u kratkim crtama kažete što se dogodilo, a onda pustite njih da govore o tome kako su i slušajte ih.
- Dozvolite i potaknite, kako sebe, tako i svoje najbliže na sve one načine (samo)podrške koje i inače koristite. Za nekoga je to dugi topli tuš, za nekoga video call s najboljom prijateljicom, za nekoga knjiga, a za nekoga trčanje...
- Isključite televizore i portale, barem na neko vrijeme, i obratite posebnu pažnju na to što slušaju i na koji se način informiraju djeca i mladi
- Razgovarajte s djecom i mladima o sadržajima koje o ovom događaju imaju prilike vidjeti na društvenim mrežama, a pogotovo ukoliko kruže slike i video "svjedočanstva", i zaustavite njihovo širenje.
- Učinite nešto blago i nježno za sebe
- Budite s onima koje volite
Želimo ovom prilikom posebno naglasiti važnost načina na koji mediji izvještavaju o ovakvim temama. Senzacionalistički način prenošenja vijesti, neistinite informacije, demoniziranje krivca, odavanje bilo kakvih podataka koji bi mogli identificirati uključene u događaj, mogu ne samo biti štetni po mentalno zdravlje uključenih već i predstavljati rizik za ponavljanje takvog ponašanja. 
Na kraju, želimo i opet, upozoriti na to da briga za mentalno zdravlje svih pojedinaca u društvu leži u primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj prevenciji te da predstavlja ljudsko pravo.
U nadi da ćemo se uskoro probuditi u zemlji, regiji, kontinentu i svijetu koji to razumije želimo vam svima što mirnije dane koji dolaze i ponovo poručujemo, brinite o sebi i jedni o drugima.
Naše misli danas su sa svim obiteljima umrlih, stradalih, a onda i svim članovima zajednice u kojoj se ova tragedija dogodila.
Vaš ZPD"

 

 

 

Dragi učenici i poštovani roditelji,

na ovoj stranici možete pronaći stručne materijale, podršku i savjete kako što lakše prebroditi trenutnu situaciju s izolacijom zbog koronavirusa, ali i kako se nositi s raznim emocijama i stresom izazvanim nedavnim potresom u Zagrebu. Trenutni način života kojeg se moramo pridržavati uveo je velike promjene  u našu svakodnevnicu i način funkcioniranja što može dovesti do raznih osjećaja poput straha, bespomoćnosti, anksioznosti, bezvoljnosti i sl. Ovdje možete pronaći razne savjete i vježbe kako prebroditi takve osjećaje i ostati pozitivni i vedrog duha.

Poliklinika za zaštitu djece i mladih u Zagrebu izdala je dvije vrlo korisne brošure za pomoć djeci i roditeljima u suočavanju s traumatskim iskustvom potresa:

 

Također, na ovom linku možete pronaći korisne informacije i savjete kako se nositi s ovim kriznim situacijama i kako biti podrška svojoj okolini.

Kako biste djeci mogli pomoći oko nošenja s emocionalnim posljedicama potresa i izolacije zbog koronavirusa možete posegnuti za raznim mindfulness vježbama koje su korisne u stanjima uznemirenosti praćenih neugodnim osjećajima kao što su strah, ljutnja, tuga, koji se mogu javiti tijekom stresnih situacija kao što su ovi dani koje proživljavamo u tijeku pandemije koronavirusa (COVID-19) i posljedica potresa u gradu Zagrebu. 

Dobrobiti mindfulnessa za djecu

Mindfulness poboljšava pažnju, koncentraciju, pamćenje, regulaciju osjećaja i ponašanja, spavanje, odnose s drugima, samoprihvaćanje i samopouzdanje te kvalitetu života u djece što je dokazano u brojnim istraživanjima.

Što je mindfulness?

Mindfulness je tehnika usmjerena na razvoj pažnje i koncentracije, percepcije, prepoznavanje, prihvaćanje i bolje kontrole osjećaja i ponašanja, empatije i suosjećajnih odnosa. Mindfulness pomaže umiriti se, sabrati svoje misli i reagirati svjesnije u stresnim i izazovnim situacijama života.

Mindfulness počinje usmjerenom pažnjom, ali je više od usmjerene pažnje… Pažnja se u vježbama mindfulnessa može usmjeriti prema okolini koristeći naša osjetila (vid, sluh, dodir, miris i okus) ili našim unutarnjim stanjima (osjeti u tijelu, misli i osjećaji u umu). 

Mindfulness je aktivan proces koji uključuje usmjerenu pažnju, primjećivanje, neprosuđivanje, prihvaćanje, približavanje svim iskustvima, ugodnim i neugodnim, u nekom trenutku oko sebe i u sebi.

Stručnjaci iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih pripremili su korisnu brošuru “Mindfulness – kratke vježbe za djecu” koju možete preuzeti i zajedno koristiti s djecom.

Priloženi dokumenti:
Mindfulness-kratke-vjezbe.pdf

Dokumenti za prikaz

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

 
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 
Korisne poveznice


 > e-upisi


 
KORISNE STRANICE

File:Facebook icon.svg - Wikimedia Commons

Instagram Icon Images - Free Download on Freepik

 

 

 

 

 

 

 
Brojač posjeta
Ispis statistike od 21. 9. 2022.

Ukupno: 76892
Ovaj mjesec: 3201
Ovaj tjedan: 824
Danas: 30
 
 > O školi  > Stručna služba
CMS za škole logo
Osnovna škola Remete / Remete 99a, HR-10000 Zagreb / os-remete-zg.skole.hr / ured@os-remete-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju